Elég 5 perc ahhoz, hogy elkészítsd a sminkedet. Nem kell órákig ülnöd a tükör előtt hogy a suliba tök jó smineket csinálj magadnak.És most betekinthetünk a TAVASZI sminktrendbe! Jó olvasgatést, sminkelést!:)
Idén tavasszal a matt tónusú alapozó uralkodik, amely áttetsző hálóként fedi bőrünket, éppen csak annyira, hogy kiegyenlítse az eltérő tónusokat. Ne próbáljunk meg görcsösen törekedni a hibátlan arcbőr látványára, mert könnyen vastag vakolat keletkezhet a bőrünkön. A szeplőktől pedig csak nő a kisugárzásunk. A napsütötte szezonban törekedjünk olyan alapozót választani, amely fényszűrő tulajdonságai révén megóvja a bőrünket a nap káros hatásaitól. A magas minőségű alapozók ma már természetesen nemcsak magas faktorszámmal rendelkeznek, hanem hidratálnak és ápolnak is a tökéletes fedés mellett. Tavasszal a ragyogást hagyjuk meg inkább a szemek, az ajkak és az orcánk sminkelésére, alapozónk pedig maradjon matt hatású.
Szemünk fénye-TAVASZ SMINK:
Tavasszal a ragyogást hagyjuk meg a szemek, az ajkak és az orcánk sminkelésére, alapozónk pedig maradjon matt hatású.
A magas minőségű alapozók ma már természetesen nemcsak magas faktorszámmal rendelkeznek, hanem hidratálnak és ápolnak is a tökéletes fedés mellett. Tavasszal a ragyogást hagyjuk meg inkább a szemek, az ajkak és az orcánk sminkelésére, alapozónk pedig maradjon matt hatású.
Tavaszi fáradtság
Amikor a természet éppen erőre kap, mi úgy érezzük magunkat, mint akiken átment az úthenger. Ekkorra testünk legyengül, „köszönhetően” a szervezetünkben a téli hónapokban a vitaminokból, az ásványi anyagokból és a nyomelemekből kialakuló hiánynak. Télen anyagcserénk is lelassul, így a szervezetünkbe kerülő mérgeket és a képződött salakanyagokat sem tudja eltávolítani. Nem csoda hát, ha teljesítőképességünk csökken, és fáradtnak érezzük magunkat.
Az időjárási viszonyok megváltoztával bőrünk igényei is lényegesen módosulnak. Magunk is érezzük, hogy a téli, főként a bőr védelmét szolgáló fedősmink már kényelmetlen; valami könnyebbre, szellősebbre vágyunk. Ilyenkor ne sajnáljuk az időt egy kiadós arcbőr-regenerálásra. Az arcápolást kezdjük alapos tisztítással, melyet arctejjel végzünk. (Habár rendszeresen arcápolást emlegetünk, ne felejtsük, hogy valójában arc-, nyak- és dekoltázsápolásról van szó!) A frissítést folytathatjuk uborkapakolással: helyezzünk két szeletet a szemekre, másik két szelettel pedig végezzünk körkörös mozdulatokat az arcon és a homlokon. Ezáltal friss, természetes nedvességhez juttatjuk bőrünket. Ezután következik a radírozás, azaz az elhalt hámsejtek eltávolítása. Ezáltal előkészítettük a bőrt a regenerálásra. Egyszerű és hatékony tápláló az a pakolás, amely nem áll egyébből, mint enyhén felvert tejszín és narancslé elegyéből. A tejszín tartalmazza a zsírban oldódó vitaminokat (A, D, E, K), a narancs pedig a vízben oldódó C-vitamin forrása. Minden kozmetikai beavatkozás alapja a gondosan letisztított bőr. Ne feledkezzünk meg a nyak és a dekoltázs ápolásáról sem.
A szemkörnyék területét tanácsos kihagyni az alapozásból, hiszen könnyen beleülhet a púder az apró barázdákba és szarkalábakba. Azonban nem feledkezhetünk el ennek a területnek a fedéséről sem. Tiszta és tündöklő tekintetet varázsolhatunk, ha néhány árnyalattal világosabb korrektort viszünk fel vékony rétegben a szem alatti karikák eltüntetésére.
A nagy márkák sminkpalettái szezonról szezonra megújulnak, és idén tavasszal is káprázatos színekben ragyognak. Kísérletezzünk tehát kedvünk szerint. Míg a matt árnyalatokkal egyenletes bőrfelszínt alakíthatunk ki, a gyöngyházszíneket használjuk a szemöldökcsont kiemelésére.
Dús pillák A legnagyobb csalást még mindig a szempilláinkon érhetjük el. Hála a márkák egymás közötti konkurenciaharcának, mára számtalan kefevariáció létezik. Nem mindegy ugyanis, hogy a különböző spirálok fésűjének mérete, anyaga, formája milyen is valójában.
Gyümölcsös csókok Barack- és málnaárnyalatok, füge- és eperillatok fi nom, édes tobzódása jellemzi az évszak szájfestését. Ajkainkat még teltebbé varázsolhatjuk, ha a szájfény használata előtt néhány árnyalattal sötétebb vagy a szájfény és rúzs színével megegyező ajakkontúrral szánk természetes vonalát fi - noman körberajzoljuk.
Hamvas pír A tavaszi smink elengedhetetlen kelléke az üdeséget fokozó arcpirosító. Ne csak az orcánkra vigyük fel, hanem egy vastag ecset segítségével fi noman pirosítsuk a szemöldökcsontot, az állunkat, és lágyan az orrunk hegyét is.
ÜJ frizura pár kattintásal:
Kétféle ember van a világon: aki hiú és ezt elismeri, valamint aki titokban hiú… Saját kinézetünkkel kapcsolatban a ruházkodás és a frizura a legfontosabb.
A
ruházkodás viszonylag egyszerű: belépünk a próbafülkébe, és
felpróbálhatjuk a legkülönbözőbb ruhadarabokat, rögtön látva is az
eredményt a tükörben. A frizurával már más a helyzet (főleg hölgyek
esetében): vajon hogyan állna a hirtelenszőke hosszú, esetleg a
tüskésen rövid élénkvörös frizura? Nos, ellentétben a ruhapróbával, itt
csak a képzelőerőnkben bízhatunk.
De még jobb, ha célszoftvert használunk: a Hair Mastert pontosan erre találták ki: megnézhetjük, hogyan mutatnánk a legkülönfélébb hajkompozicíókkal a fejünkön. A szoftver demóváltozata letölthető innen, lássuk, hogyan is működik a virtuális fodrászat!
Először is szükségünk lesz egy fotóra: egy merevlemezről, közvetlenül a
szkennerből, de akár rögtön a fényképezőgépről/mobilról is
betölthetjük. Cska klikkeljünk a „Projects” ikonon a menüsorban, és
máris jöhet a fotó („Open Photo”, „Load From Camera” vagy „Load From
Twain” a szkennerhez). A fotóval kapcsolatban sok megkötés nincsen:
egyszerű portréra lesz szükség (akárcsak az igazolványképek esetében).
Figyeljünk, hogy a modell pontosan szemből nézzen a kamerába, és akkor
nem lesz gond. Ha megvan a fotó, válasszuk a „Tools” menüpontot, majd a
„Binding Tools” opciót. Itt tudjuk megadni a szemek, az ajak és az arc
pontos méretét és pozícióját. Erre azért van szükség, hogy a később
felkerülő frizurák pontosan „passzoljanak”.
A dolog nem bonyolult: kis csúszkákat és gombokat kell elhelyeznünk a fotón, a szemeken, az ajak két szélén, valamint az arc szélein. Szintén itt állítgathatjuk a színeket, a fénylép méretét – mindezt, amolyan végtelenül „lebutított Photoshop” funkciókkal, de ez nem gond, így legalább valóban egyszerűen finomhangolhatjuk a képet.
Ha elégedettek vagyunk a képpel, jöhet a móka: klikkeljünk a „Templates” gombra, válasszunk frizurát, majd egy bal egérklikk után máris láthatjuk az eredményt! Sajnos egy ronda, piros „demo version” felirat is lesz a hajzaton, de ettől függetlenül látható az összhatás (a teljes verzióban sok-sok száz frizura van, a demóban ezekből csak húsz található meg).
Ha megvan a nekünk tetsző frizura, további finomhangolásokkal tehetjük még élethűbbé az eredményt. Az egyik legfontosabb közülük a „Tools” menüpont alatt található „Hair Tools” ikon: itt fésűt és ollót találunk… Ugyanarra jók mint az igazi fésű és olló: a segítségükkel a frizurát „fésülni”, illetve ritkítani/vágni tudjuk. Egy kis gyakorlást és kézügyességet persze igényel a dolog (külön állítgathatjuk az olló méretét, a vágás távolságát stb.).
A „Color Tools” menüben az újonnan „felrakott” frizura színét változtathatjuk egy kattintással, az „Effects” menüben pedig (pár egyéb effektus mellett, pl. csillámok) „elmoshatjuk” (blur) a hajat, ezáltal sokkal élethűbb lesz a végleges kép.
A kész képet ki is menthetjük, vagy egy varázsló segítségével kinyomtathatjuk. A szoftver újabb kiadásának teljes verziója (Hair Master 4) több mint kétezer különböző előre elkészített frizurával húsz euróba kerül. Demó letöltése.
Mi az egyenes haj titka?
Egyenes hajat szeretnél? Hajvasalóval vagy anélkül mi tudjuk, hogy mi a szép, sima, egyenes haj titka.
Sőt, abban is segítünk, hogy hogyan tartsd meg a már egyszer nehéz küzdelmek árán egyenesre vasalt haj szép vonalát.
Akár egy jó hajszárítóval...
Akár egy jó hajszárítóval is egyenes hajat varázsolhat magának. Még
simább eredményért használjon nagyobb teljesítményű hajszárítót és nagy
körkefét, amikor formázza a haját. Ha kevésbé erőteljes hajszárítóval
próbálkozik, a tincsek ugyanúgy be fognak göndörödni.
Kisebb - nagyobb tincsek?
Ne szárítson túl vastag tincseket, ha túl sok hajat próbál összefogni a
meleg levegő nem fog áthatolni a hajon! A szárítás is tovább fog
tartani és a formázás sem lesz tartós, vagy egyáltalán nem is sikerül.
Inkább kisebb tincseket formázzon, és ellenőrizze, hogy megszáradtak-e
a tincsek.
A hajvasalás valójában nem nagy titkok, az igazi kihívás a kisimított haj megőrzése a nap folyamán. A tökéletesen sima hajért használjon hajvasalót. A hajsimítás nagyon egyszerű művelet, és kezdőként is kitűnő eredményeket érhet el vele. Fogja az apró tincseket a hajvasalóba és, húzza végig a hajon legalább kétszer.
Hajvasalás előtt
Amire figyelnie kell hajvasalás előtt: fésülje teljesen gubancmentesre
a haját, esetleg használjon valamilyen hő védő krémet a hajra a vasalás
előtt, de a legtöbb hajvasaló már hővédő bevonattal rendelkezik, így
használatuk biztonságos. Használat előtt mindenképpen győződjön meg
róla, hogy a hajvasaló vizes vagy száraz hajon használható-e.
Apró tippek az egyenes hajért
Ha a haja hajszárítás után egyenes, de a nap folyamán hajlamos bekunkorodni, hordja oldalt fésülve! A plusz súly megakadályozza, hogy a nap végére hullámosan végezze a haja.
Mindig legyen egy jó esernyő kéznél
Ha megfigyelte már, hogy pára és víz hatására göndörödik a haja, soha
ne felejtse otthon az esernyőjét. Szellőztessen a lakásában, illetve az
irodában ezzel megelőzi, hogy a párától az esti randevúra már göndörödő
hajjal menjen.
Hennás testfestés:
A hennás festés bőrbarát testkozmetikai módszer, mely minden korosztály számára ideális viselet.
.
Előnye, hogy nem maradandó, és akármikor új motívumot festethetünk föl, csak a képzelet szab határt.
Különlegesen szép motívumok készíthetőek, melyek ékévé válnak a női
testnek. A hölgyek által különösen kedvelt területekre - a kézfej,
csukló, derék és boka. A férfiak inkább a vállat, bicepszet,
alsólábszárt, nyakat részesítik előnyben. A henna tetoválás használható
ékszerként öltözeted kiegészítésére egy különleges alkalomra.
A festés:
A hennafestés kellemes, "simogató", megnyugtató, hűs érzés. A vörös
(barna) henna pasztája sötétbarna, mely a felfestés után megszárad, ami
kb. 1 óra. Miközben a bőrön van a paszta, vigyázni kell nehogy
elkenődjön. Ezután azt szárazon el kell távolítani (finoman le kell
kaparni). A paszta leszedése után narancssárga lenyomatot hagy a bőrön,
melyet minimum 4 órát nem érhet víz, mely 24 óra múlva besötétedik. Így
narancsos-barna színt kapunk, melynek árnyalata egyénenként változó, a
bőrtől függ. Viszont a gyógyvizek, termálfürdők vizei általában
meggyorsítják a minta elhalványulását, illetve képesek azt néhány óra
alatt eltüntetni.
A hennafestés utáni teendők pontos betartásával a henna motívum kb. 10 napig tart a bőrön.
A henna növény:
A fűzényfélék családjába tartozik a sötétvörös tetkói által elhíresült henna (Lawsonia inermis).
A henna hűsítő hatású, baktérium ölő növény. Erre elsőként a sivatagi
népek jöttek rá. Felfedezték, hogyha a megőrölt levelekből készült
pépbe mártják kezüket, lábukat, könnyebben elviselik a hőséget. A pép
eltávolítása után hűsítő hatás addig tart, amíg a szín megmarad. A nők
eleinte nagy foltot tettek a tenyerükbe, később már díszítették,
elefántcsonttal motívumokat rajzoltak bele.
A henna gyógynövényként megállja a helyét. Fertőtlenítő,
gyulladáscsökkentő, vérzés-, és fájdalomcsillapító hatása csak hab volt
a tortán. A hennát gyakran használták „orvosi szerként”: ekcémára,
égési sérülésre, karcolásokra, sebekre, ízületi fájdalmakra, reumára,
lábgombára, tyúkszemre, izzadás ellen stb.
A hennának nem csak a színe, hanem az illata is messze száll; a föld
legillatosabb növényei közé tartozik. Apró, fehér, rózsaszín vagy piros
virágaiból parfümolaj is készül.
A fekete henna:
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal arra figyelmeztet, hogy a hennához
adott mesterséges fekete színezék komoly bőrkárosodást, allergiát,
hosszú távon pedig akár még rákot is okozhat.
A koromfekete henna motívumok ugyan tovább megmaradnak a bőrön, de nagyon komoly egészségügyi kockázatot rejtenek.
A természetes hennát könnyű felismerni, hiszen a színe a zöldesbarnától
a barna színig változik. Ha ennél sötétebb, akkor érdemes a
testfestőtől információt kell kérni a henna eredetéről, a festék egyéb
összetevőiről ahhoz, hogy azonosítható legyen. Ha a művész nem tud
válaszolni, jobb kihagyni a műveletet. Ha pedig azt állítja, hogy a
festék akár egy óra múlva is eltávolítható, akkor nagy valószínűséggel
fekete hennát használ, mivel az eredeti henna hosszabb ideig a bőrön
marad, és sötét vöröses-gesztenye színt eredményez.
Pattanás irtó csoki:
A csokit a bőr egyik legfőbb ellenségének tekintik, ám egy új szemlélet szerint a csoki a benne lévő antioxidánsok és tápanyagok révén segít eltüntetni a pattanásokat.
Egy amerikai cég, az Acne Care kifejlesztett egy olyan csokit, a Frutelt, amely állítólag két héten belül kisimítja az arcbőrt, eltünteti a pattanásokat.
Ez elsősorban a csokiban lévő antioxidánsoknak és tápanyagoknak köszönhető a cég szerint.
A termék erősíti a szervezet védekezését, s így belülről tisztítja a bőrt. A Frutel csokijából kivonták a cukrot, így nem károsít. Naponta 2-4 ilyen spéci csokigolyó, és a hatás nem marad el, legalábbis a cég ezt állítja.
10 Szépitő étel:
A szépségért szenvedni kell, tartja a mondás, ez azonban nem okvetlenül igaz; van egy sor olyan élelmiszer, amelyet élvezet fogyasztani és még a külső megjelenést is javítja.
.
1. Vérnarancs, cseresznye és fekete áfonya
A bőrt rugalmassá, feszessé tévő kollagén termelése a kor előre
haladtával csökken a szervezetben, de nincs gond: az idő látványosan
visszafordítható a sötét húsú gyümölcsök segítségével. A vérnarancs, a
cseresznye és a fekete áfonya tele van antioxidánsokkal, amelyek
lassítják az öregedést és csökkentik a gyulladást, s mindennek a
tetejében serkentik a kollagén-termelést - ettől pedig az ember
fiatalabbnak látszik.
Az antioxidánsok emellett csökkentik a rosacea nevű betegség tüneteit,
a bőr kivörösödését, az égő, gyulladt érzést, az értágulatokat, a
gennyet tartalmazó csomók keletkezését a faggyúmirigyek környékén.
Antioxidánsokat jelentős mennyiségben tartalmaz a fentiek mellett a
szeder, a málna, a szilvafélék, a gránátalma, a vörös áfonya, az ázsiai
sárkánygyümölcs és a kivi is.
2. Kagyló, napraforgómag és szardínia
Ez a három dolog ugyan együtt nem túl ízletes, de nem is szükséges így
fogyasztani, hiszen külön-külön is nagy mennyiségben tartalmazzák a
szükséges zsírsavakat. Ez utóbbiak táplálják a bőrt és elősegítik az
abban található sejtek optimális működését. A zsírsavak a szervezet
valamennyi sejtmembránjában megtalálhatóak, szabályozzák a tápanyag, a
salakanyag és a víz ki- és befelé áramlását - így azt is, mennyire
fiatalnak néz ki az ember.
Hasonlóan jó zsírsav-forrás a lenmag, a tonhal, a dió, a repce- és szójaolaj, a tökmag.
3. Gyermekláncfű, fehérrépa és mustárfű
Azok az élelmiszerek, amelyek elősegítik, hogy a vese kiürítse a
mérgező anyagokat, nehézfémeket és zsírokat, lehetővé teszik, hogy
egész szervezetünk hatékonyabban működjön. Ettől jobban érezzük
magunkat - és szebbek is leszünk, mert az egészséges veseműködéstől
ragyogóbb lesz a szem és feszesebb a bőr.
A legjobbak e célból az olyan zöldségfélék, mint a brokkoli, a spenót
és a fehér mustár zöldje, valamint a gyermekláncfű, a mustárfű és a
fehérrépa. Bár az ízük kissé keserű, ez azonban nem baj, sőt, dupla
haszonnal jár, mert a tapasztalatok szerint kevésbé kívánjuk utána az
édességet - márpedig a cukrot tartalmazó ételek öregítenek. A cukor
ugyanis összekapcsolható az úgynevezett glikációs folyamattal, amelynek
során a cukormolekulák összekötődnek a fehérjemolekulákkal. A glikáció
pedig a feltételezések szerint a bőr megereszkedéséhez, ráncosodásához
vezet.
4. Oregánó, kakukkfű és petrezselyemzöld
Ha valakinek reggelenként duzzanatok vannak a szeme alatt, akkor
szinte biztos, hogy több sót fogyaszt a szükségesnél. Gondot okoz az
alkohol is, mert dehidratál és megereszkedik tőle a bőr. A legrosszabb
azonban, ha az ember mindkét bűnt elköveti: iszik is és sok sót
fogyaszt.
Só helyett a szakértő azt javasolja, hogy az ételeket zöldfélékkel és
olyan fűszerekkel dobjuk fel, mint az oregánó, a kakukkfű, a rozmaring,
a petrezselyemzöld és a fokhagyma.
5. Ropogós zöldségek
A friss, nyers zöldségek rágcsálása nem csupán kellemes élmény, de a
bőrt is szépíti. A zeller, a répa, zöldbab és a karfiol cellulózt és
rostokat tartalmaz, amelyek segítenek eltüntetni az ételek okozta
elszíneződést és a baktériumokat a fogakról, így a mosolyunk
egészségesebb és ragyogóbb lesz. Ha például a fogak elszíneződését
előidéző kávét, vörösbort vagy vörös áfonyalét iszunk, utána mindig
érdemes elrágcsálni néhány szelet nyers uborkát vagy egy almát.
6. Tengeri algák
Ha az emberi szervezet sejtjeiből nem ürül ki a szennyeződés, akkor a
testünk nem működik optimálisan, kevesebb az energiánk, rosszul érezzük
magunkat - és rosszul is nézünk ki.
A tengeri algák a leggazdagabb ásványi anyag- és
fitokemikália-források, amelyek segítenek a szervezet detoxikálásában,
a sejtek újjáépítésében és táplálásában.
Az egészségtelen táplálkozás, a stressz és a környezetszennyezés miatt
a sejtek idő előtt elöregszenek, így hamarabb megőszülhetünk és
megráncosodhatunk - ezt a folyamatot visszafordítják a tengeri algák. A
kék-zöld algák egyike, a spirulina például hihetetlenül jó detoxikáló
hatású, de nagyszerű erre a célra a már Magyarországon is kapható
hijiki, a kelp, az arame, a wakame is.
7. Hús, sajt és lencse
Ahogy öregszik az ember, úgy károsodnak a sejtjei, s ettől
idősebbnek nézünk ki. Ám a húsban, baromfiban, alacsony zsírtartalmú
sajtban, a túróban, valamint bizonyos zöldségfélékben megtalálható
fehérjék elősegítik a sejtek növekedését, gyógyulását, s így
hozzájárulnak ahhoz, hogy fiatalosabbnak tűnjön a bőrünk, kevesebb
legyen a ráncunk, ne hulljon annyira és fényesebb legyen a hajunk.
Ha esetleg unja a húst és a tejterméket, fogyasszon több szóját és
lencsét - ezek több fehérjét tartalmaznak, mint bármely más hüvelyes.
8. Tojássárgája, belsőségek, teljes tejből készült termékek
Az A-vitamin kulcsfontosságú a bőr állapota szempontjából, ha a
szervezetben alacsony a szintje, az a bőr kiszáradáshoz, hámlásához,
ráncosodáshoz vezethet.
Az A-vitamin alapvető forrása állati: a máj, a tojás és a teljes tejből készült termékek.
Bizonyos növények - így például a sárgarépa és a brokkoli - gazdag
béta-karotinban, amelyet a szervezet szükség esetén A-vitaminná alakít.
Még jobb béta-karotinforrás azonban a kajszibarack, a nektarin, a
szilva és a sárgadinnye.
9. Mandula- vagy kendertej
A mandulatej tápláló alternatíva, mert gazdag magnéziumban, káliumban,
mangánban, rézben, E-vitaminban, szelénben és kalciumban. A kendertej
pedig kimondottan ízletes ital, amely szintén igen tápláló, és
megfelelő alternatívája a szója- és a tehéntejnek. Omega-6 és -3
zsírsavakat is tartalmaz, amelyek élesítik az elmét, erősítik az
immunrendszert és egészségesebbé teszi a bőrt.
A mandula- és a kendertej sem tartalmaz laktózt, van viszont benne
nagyon értékes fehérje, amelytől a haj ragyogó, egészségesen fényes
lesz, a bőr pedig puha és selymes.
10. Vad lazac avokádóval és mangóval
Nem csupán isteni eledel, de maga az öregedés gátló! A vad alaszkai
lazac értékes omega-3 zsírsavban gazdag, amely segíti a véráramlást. A
vad lazac húsa egy öregedést gátló karotenoidtól, az asztaxantintól
pink vagy narancsszínű - ez az anyag védi a sejtmembránt.
A lazac emellett dimetil-amino-etanol (DMAE) tartalmaz, amely javítja az arcizom tónusát és csökkenti a ráncokat.
Az avokádó antioxidánsokat, a mangó pedig E-vitamint és gyulladásgátló karotenoidokat tartalmaz.
Hull a pelyhes-KORPÁS HAJ:
Korpa a sötét ruházaton, fejviszketés. Elég kellemetlen, ha valakinek korpásodik a haja. Sokan visszataszítónak találják, mások félnek, hogy megkopaszodnak.
.
A korpásodást néha nehéz megszüntetni, de szerencsére semmi köze sincs a kopaszodáshoz.
A korpásodás ártalmatlan elváltozás és nagyon gyakran előfordul. Tulajdonképpen a fejbőr felső hámrétegének felgyorsult leválása. Normális esetben a fejbőr három hetenként újul meg, és a leváló bőrsejtek láthatatlanul kicsik.
Korpásodás esetén az elhalt hámsejtek lecserélése kétszer olyan gyorsan történik, mint normális esetben. Ezen kívül több faggyú is termelődik, amitől a leváló hámsejtek összetapadnak. Ettől válnak láthatóvá. Néha a korpásodás viszketéssel jár, de nem mindig.
Akármennyire is kellemetlen, a korpásodás mégis ártalmatlan. Nem okoz kopaszodást vagy hajhullást és nem fertőző.
A fejbőr korpásodása sokszor a pubertás korban kezdődik. Körülbelül a huszonévesek felének korpásodik a haja, férfiaknál gyakoribb, mint nőknél. Legtöbbször az ötvenedik életév után enyhülnek a tünetek.
Csecsemőknél az első hónapokban is keletkezhet egy sárga, zsíros, a levált hámsejtekből álló réteg a fejbőrön. A korpásodásnak ezt a formáját koszmónak hívjuk.
A korpásodás kialakulásában a bőrön egészséges körülmények között is megtalálható gomba a Pityrosporum ovale játszik szerepet. Ha ezt a gombát kezeljük, akkor javulás következik be a korpásodásban. Ez a gomba mindenkinél megtalálható, mégsem mindenkinek korpásodik a haja. A kialakulásában tehát több tényező is szerepet játszik. Hogy milyen tényezők, azt nem tudni pontosan. Ez lehet például szappan vagy kozmetikum által okozott irritáció, túl száraz levegő vagy időjárás, öröklött hajlam, stressz, táplálkozás vagy csökkent ellenálló képesség.
Különböző módon segíthet a korpásodáson.
A gyógyszertárban beszerezhet néhány sampont korpásodás ellen. Jó választás egy sampon, amelynek ketoconazol vagy pyrithion-cink a hatóanyaga. A ketoconazol tartalmú sampon azonban gyógyszernek minősül.
Pyrithion-cink a hatóanyaga különböző korpásodás elleni samponoknak. A csomagoláson ellenőrizheti, hogy van-e pyrithion-cink a készítményben.
Ketoconazol hatásos a gombásodás ellen. Használhatják felnőttek és gyermekek 12 éves kortól. Terhesség esetén kérje ki először a háziorvosa tanácsát, hogy használhatja-e ezt a szert.
Az első 4 héten használja a sampont hetente kétszer, ezután hetente egyszer, amíg a panaszok el nem tűnnek.
Ha gyakrabban szeretné mosni a haját, akkor azt megteheti egy kímélő pH-semleges samponnal. Ebben az esetben javasolt a ketoconazol sampont 3 vagy 4 alkalommal használni hetente, az egy vagy két alkalom helyett. Ugyanis ha a köztes időben egyszerű samponnal mossa a haját, akkor a ketoconazol sampon kevésbé hatásos.
Kevés mellékhatása van. A fejbőr irritációja, viszketés, zsírosabb vagy szárazabb haj, és hajhullás lehetnek a mellékhatások. Vegyszerektől sérült haj, vagy ősz haj elszíneződhet. Ha túlérzékeny valamelyik összetevőre, akkor jobb áttérni egy másik szerre.
Pyrithion-cink meggátolja az új hámsejtek felgyorsult képződését. Hat a baktériumok és a gomba ellen is. Ezt a szert használhatják felnőttek és gyermekek, 2 éves kortól. Ne használjuk csecsemők esetében. Nyugodtan használható azonban terhesség alatt.
Használja kétszer egy héten, két héten keresztül, vagy esetleg gyakrabban is lehet. Ha a korpásodás szemmel láthatóan javul, akkor használhatja egyszer egy héten. Ha gyakrabban szeretné mosni a haját, akkor azt más napokon megteheti egy kímélő, pH-semleges samponnal.
Mellékhatások ritkán fordulnak elő. Egy-egy esetben a fejbőr irritációja előfordulhat. Néhányan túlérzékenyek a hatóanyagokra. Ebben az esetben jobb áttérni egy másik szerre.
Bizonyos esetekben jobb, ha a háziorvosához fordul. Elképzelhető, hogy más a probléma és más fajta kezelés szükséges.
Ha a korpásodás a fenti tanácsok betartása, és a fenti szerek valamelyikének használata ellenére hat hét után sem javulna
Hajformázás:
Tartós frizurát szeretnél, de nem tudod, milyen hajformázót válassz? Egy kis segítséggel fix, hogy sikerül kiválasztanod a számodra legjobb megoldást!
.
Hajunk típusától, hosszától, a vágás módjától, az elérni kívánt stílustól és tartósságtól függően más-más hajformázót érdemes választanunk. Ez persze nem jelenti azt, hogy polcunknak roskadoznia kell a sokféle kencétől, elég jól kiválasztanunk néhányat, és azok ügyes kombinálásával mindig elérhető a megfelelő hatás.
Hajformázó praktikák
1. A jó hajformázó ismérvei
A hajformázók és rögzítők egyik típusa a hajszálakba beszívódva fejti
ki hatását, míg a többi rátapadva a hajszálakra, ragacsos réteget képez
rajtuk, amitől azonban összetapad, és nehézzé válik a haj.
Egészségesebb és természetesebb hatású lesz frizuránk a beszívódó
hajrögzítőktől.
Ezekből érdemes jó minőségűeket beszerezni, mint a
profibb fodrászszalonokban kapható vagy rendelhető Tigi, Redken, Paul
Mitchell, Joico, Matrix, vagy a problémás hajra ajánlott, természetes
alapú Creative Walk márkák.
2. Szerezd be az alapokat!
Alapvető kellék a hajlakk, a zselé vagy a wax, illetve a hajhab. A
legkezelhetetlenebb hajból is tartós frizurát varázsolhatunk, ha ezeket
külön-külön, vagy kombinálva
használjuk. Legerősebb rögzítő a
hajlakk, ezt követi a zselé és a wax, leggyengébb pedig a hajhab. Az
egyes termékeken belül is vannak tartósabb, extra változatok, és normál
vagy finomabb hatású termékek. Minél gyengébb a hajunk, vagy minél
tartósabb frizurát szeretnénk, annál erősebb készítményeket érdemes
választanunk.
3. Óvatosan vidd fel őket!
A hajformázók a fejbőrre kerülve irritációt, zsírosodást és egyéb kellemetlenségeket okozhatnak, ezért ügyeljünk arra, hogy csak a hajra, és ne a fejbőrre vigyük fel őket.
4. Kombinálj bátran!
Minél kevésbé van tartása hajunknak, annál többféle rögzítőt
érdemes alkalmaznunk, mert erősítik egymás hatását. Kezdjük a nedves
hajra felvitt hajhabbal, majd használjunk zselét vagy waxot, végül
pedig hajlakkot. Ha kezünkben összekeverjük a habot a zselével, és úgy
visszük fel a nedves hajra, még tartósabb a hatás. Hatékonyak a L’Oreal
hajzselék, és erős tartást ad a hajnak a Tigi Bed Head Control Freak
extra erős hajhab.
5. Hajlakk vizesen és szárazon
Ha a nedves hajra is fújunk egy kis hajlakkot beszárítás előtt, könnyebben formázható lesz. A száraz hajra fújt lakk kívülről támasztja meg a hajat, és rögzíti a már megformázott frizurát.
6. Ne félj a waxtól!
Sokan kerülik a waxot, mert attól félnek, hogy zsírosodik tőle a haj. Ez azonban csak akkor fordul elő, ha piszkáljuk, túrjuk a hajunkat, és ezzel a wax a fejbőrre kerül. Rövid, tépett hajnál a wax vagány “tincsező”, de a hosszú hajúak hajvégápolóként is alkalmazhatják, különösen hatékony melírozott, festett haj esetén. Használjuk mértékkel, elég egy mogyorónyi mennyiséget felvinnünk hajszárítás után.
7. Wax-stift - Csak egy húzás, és kész!
Nagyon beállított, igazán extrém frizurát is létre lehet vele hozni, olyan erős a hatása. (pl. Schwarzkopf wax-stift)
8. Out-of-bed - Az azonnali segítség
Ha elfeküdtük a hajunkat, de nincs időnk a reggeli hajformázásra, kenjünk a hajunkra egy kis out-of-bed krémet (pl. Joico). Nem kell bevizezni a hajat, vigyük fel a krémet szárazon, és kezünkkel formázzuk meg a rakoncátlan tincseket. Magas víztartalma miatt nem kell utána hajat mosni.
9. Néhány különlegesség
Kifejezetten bulikra és partikra használhatjuk a különféle
fénykrémeket, fényspray-ket, színes zseléket, melyektől a haj csillogó
és illatos lesz. (pl. Tigi Bed Head Headrush fényspray)
Frizurákhoz illő hajformázók
1. Rövid, vagy fülig érő átmenetes hajra
Rövid hajhoz bátran használhatunk hajzselét, mellyel a vad tüsitől a
kócoson át a lazán hullámosig bármit megalkothatunk. Ha habbal
kombináljuk, még tartósabb és látványosabb a hatás, mert a hajhab
fixáló hatásán kívül volumennövelő is. A tépett, átmenetes hajat
érdemes habbal beszárítanunk, és a végére waxot tennünk, így a tincsek
jól kiemelhetők.
2. Hosszú hajra
Ha kifejezetten tartós frizurára vágyunk, használjunk hajhabot, erősebb zselét, és végül lakkot. Ha lágyabb, mégis szépen formázott hajat szeretnénk, a hajhab után megteszi egy gyengébb zselé, és némi hajpermet (pl. Fructies).
3. Lelapuló hajra
Hajtőemelő habbal (pl. L’Oreal) emeljük meg a töveket, majd fejünket lehajtva kb. 20 cm távolságból fújjuk be a hajunkat lakkal.
4. Ha dúsabbat szeretnél
Dúsítja a hajat, ha fejünket oldalra döntve a hajszálak közé fújunk egy kis hajlakkot, vagy lehajtott fejjel lakkozzuk be frizuránkat. Hatékony a Paul Mitchell tömegnövelő hajlakk, azonban vigyázzunk a különféle volumennövelő gélekkel és balzsamokkal, mert ragacsos réteget képezve a hajszálakon, összetapasztják és lehúzzák a hajat.
5. Göndör hajra
A göndör hajúak frizurája egy kis zselétől vagy waxtól szép, rendezett
hatást kelt. (pl. L’Oreal hajzselé vagy Redken wax).
6. Egyenesből göndört
Örök törvény, hogy az egyenes hajúak göndört szeretnének, és fordítva. A Joico hajgöndörítő termékek hatásosak, alkalmazásuk során azonban ügyeljünk arra, hogy langyos levegővel szárítsunk hajat.
7. Göndörből egyeneset
Jó minőségű hajkiegyenesítő a Joico Straight Adge. Vigyázzunk arra, hogy hajunkat ne érje víz, amikor hajkiegyenesítő termékeket használunk.
Arctistitás:
Az arctisztítás fontos, de nem szabad eltúlozni! Ha túl gyakran távolítjuk el a természetes filmréteget, a bőr krónikus nedvességhiányát idézhetjük elő.
Kiszáradhat, érzékennyé is válhat bõrünk.
Ennek az oka az, hogy a bőr nem képes gyorsan újjáépíteni saját
önvédelmi rendszerét. Ezért csak annyira intenzíven kell megtisztítani
a bőrt, amennyire a bőrtípus és a bőr állapota elviseli.
Az arctisztítás lépései:
- legelőször a szemfestéket kell eltávolítani, erre külön sminkeltávolító zseléket, lotionokat vásárolhatunk. A vízálló szempillaspirált is könnyedén eltávolíthatjuk ezek segítségével. Ez nagyon fontos, mert a fennmaradó festék tovább roncsolhatja szempillánk minõségét
- a bőr tisztításához arctejeket, arcvizeket használhatunk, persze figyelembe véve bőrtípusunk milyenségét (szárító, alkoholos kozmetikumot száraz bõrre ne használjunk!)
- léteznek arctisztító pakolások, bőrradírok. Ezeknek egy része 20 perc után langyos vízzel lemosandó, másik részük megköt és egyben, mint egy fedõréteget el lehet távolítani. Ezek után fontos a bõr hidratálása, víztartalmú krémekkel, különbözõ hatóanyag-tartalmú zselékkel, kinek-kinek bõrtípusának megfelelõen. Zsíros bõrnél kis arckefét is használhatunk a dörzsöléshez, mivel ez javítja az anyagcserét, fokozza a vérkeringést.
Megkülönböztetünk:
Arclemosó tej:
Klasszikus kozmetikai tisztítószer, kapható magas zsírtartalmú (száraz
bõrre pl. rózsaszirom-kivonattal), alacsony zsírtartalmú (zsíros bõrre
pl. citromfüves hatóanyaggal) ill. kombinált vagy kevert bõrtípusokra,
normál bõrre (hammameliszes, mandarin illatos kivitelben is)Ezek vízzel
oldható, vízzel könnyen lemosható szerek. Ha vattával töröljük vele át
a bõrt, akkor utána még arctonikot érdemes használni.
Lemosó krém:
Különösen magas zsírtartalmú anyag. Igen érzékeny, száraz bõr
tisztítószere. Általában nagyon enyhén vagy egyáltalán nincs
illatosítva, mert az illatanyag az ilyen bõrt irritálhatja.
Lemosó hab:
Zsíros bõrtípusok tisztítószere, amely igen drasztikusan leoldja a szennyezõdéseket.
Mosdó zselé:
Szintén zsíros vagy kombinált bõr tisztítószere, a felszíni vízhiányos
bõrt lehet vele szépen letisztítani. A zselét felkenjük, körkörös
mozdulatokkal bemasszírozzuk, majd lemossuk.
Lemosó olaj:
Száraz, nagyon érzékeny bõrre való. Olyan bõr is szép lesz tõle, amely
a vizet sem viseli el, mivel mosakodás után húzódik, kiszárad.
Visszaadja, pótolja a bõr zsírköpenyét, de egyben tisztít is.
Szappanok:
Többfélék lehetnek. Minden bõrtípusra találhatunk megfelelõt. A modern
szappanok, amelyeket arctisztításra gyártanak, nem lúgozzák ki a bõrt.
Száraz bõrre természetes alapanyagú (pl. mandulaolaj-kivonatos) szappant használjunk.
Zsíros bõrre valók az úgynevezett feketeszappanok (kéntartalmú), vagy sebes, nagyon gyulladt bõrfelületre a körömvirágszappant adhatjuk.
Stresszes, kivörösödõ bõrre a kámforos szappan jótékony hatást válthat ki.
Találkozhatunk még ezerféle kivonattal, különbözõbbnél-különbözõbb hatóanyag-tartalommal, de mindig tudakozódjunk, hogy a kiválasztott termék a mi bõrünknek megfelel-e!